Hemoroid Belirtileri

Hemoroid: Makat bölgesinde bulunan damarsal yapıların genişlemesidir. Sağlıklı bireylerde makat bölgesindeki kanlanmadan kaynaklı bu yapılar çeşitli nedenlerle genişlerse hemoroid hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Hemoroid hastalığı 2 farklı gruba ayrılır. Anüs iç kısmında görülene iç hemoroid, anüs çevresinde görülen ise dış hemoroid adı verilir.

İç Hemoroid Belirtileri

Makatta Kanama (Dışkılama Esnasında): Hastalık ilk olarak dışkılama esnasında kanama ile ortaya çıkmaktadır. Kişi bunu tuvalet ihtiyacını giderirken, ya dışkıda ya da tuvalet kağıdın da fark eder. Hastalar uzun süre tedavi olmadıklarında bu kanamalar kişide kansızlığa neden olmaktadır. Vücudun ihtiyacı olan kan düzeyi ciddi anlamda düşmektedir.

Anüs İçinde Meme Oluşumu (Toplardamar Genişlemesi): İlk olarak kanama şeklinde ortaya çıkan hemoroid önlem alınıp, tedavi edilmediğinde sürekli ilerleme durumu oluşturacaktır. 1. ve 2. derece derken yaşanılan şikayetler daha belirgin hale gelecektir. 2. derece hemoroid halini aldığında anüs iç kısmında şişlik gibi bir meme oluşacaktır. Bu anüs bölgesinde bulunan toplardamarın genişlemesi halidir. Dışkılama esnasında dışkı ile anüs içine girmektedir. 3. Derece olması halinde ise çoğu zaman anüs iç kısmına girmeyip, parmakla sokmak gerekebilir.

Anüs Çevresinde Şişlik: Hastalık 4. derece yani son evreye ulaşması halinde ise artık genişleyen toplardamar sürekli anüs dış kısmında şişlik gibi durmaktadır.

Kaşıntı: Hemoroid memeleri anüs dışında olması halinde ciddi anlamda kaşıntıya neden olmaktadır. Kıyafetlere sürtünmesi nedeniyle makat kaşıntısı olabilir. Bunun nedeni rektum içerisinde şişmiş olan damarların akıntı oluşturmasıdır. Bu akıntı da dışarı sızarak kaşıntıya yol açmaktadır.

Islaklık: Anüs dış kısmında yer alan memeler iç çamaşırı hafif ıslak hale getirebilir. Çok olmasa bile kötü kokuya neden olacaktır.

Ağrı (Tromboze Hemoroid): Hastalığın derecesi ilerledikçe şikayetleride artmaktadır. 3. ve 4. derece olması halinde tromboze hemoroid dediğimiz (basur boğulması) meydana gelmektedir. Anüs dış kısmında bulunan meme makat kasları arasında sıkışarak boğulmaktadır. Normalde hiç ağrısı olmayan hemoroid hastalığı tromboze olması halinde ciddi bir ağrıya neden olmaktadır. Fakat rektum içerisinde oluşan şişliğin büyüklüğüne bağlı olarak ağrı değişkenlik gösterebilir. Yani şişlik büyükse daha çok ağrı yapar. Nadiren de olsa şişmiş olan damarlara doğru kan akışı durabilir. Bunun sonucunda da ağrılar şiddetlenir.

Dış Hemoroid Belirtileri

Anüs Çevresinde Şişlik: Cilt altında bulunan toplardamarlar,kabız insanların en sık yaptığı hata ıkınma sonucu genişlemeye neden olmaktadır. Şişliğin büyüklüğü mercimek tanesi kadar olabileceği gibi ceviz büyüklüğüne de ulaşabilir.

Bir cevap yazın